Merhaba
Niçin Önemlidir ?
Neden Horlarız ?
Neler Yapabiliriz
Testler
Tıbbi Tedavi
Cerrahi Tedavi
Uykumuzu Ölçelim
Anket
Uyku Videoları
Ekibimiz
Haberler
Bize Ulaşın


Horlama rahatsızlığının cerrahi tedavisi konusunda güvence vermek çok kolay değildir. Böyle olmakla birlikte uyku testi tahminlerde yardımcı olabilir. Şöyle ki uykudaki solunumu burun boğazdaki tıkanmaya bağlı olarak bir saat içinde 30 defadan fazla duran bir hastanın ameliyat olarak tedavisinden beklenecek başarılı sonuç ile bir saat içinde 15 defa tıkanan bir hastanın cerrahi tedavi sonrası başarısı fark gösterebilmektedir. Apne hastalarında damak burun ve dil kökü operasyonlarından sonra tıkanmayan hastalara göre horlamadaki azalma daha az olabilir. Horlamaya etki eden pek çok başka sebepleri de önemsemek gerekir. Kilo ve hava yolu anatomisinin özellikleri veya solunum reflekslerinin gücü gibi. Beklenmedik başarılar olabildiği gibi beklenen başarıların umulduğu kadar olamaması nadirattan değildir.

Diğer taraftan uyku testinde sadece horlama veya horlama ile birlikte az sayıda nefes durması bulundu ise ameliyatlar daha olumlu sonuç verirler. Dolayısı ile uyku testi hastanın solunum tıkanıklığı şiddetini gösterdiği için tedavinin tam planlanmasına çok faydalıdır.

Ameliyatlarda çok çeşitli teknikler ve bunları savunan ve geliştiren uzmanlar bulunduğu için hasta değişik kliniklere başvuru yaparsa çok farklı tavsiyeler alabilir. Bizim yaklaşımımız boğaz ve burnu zaten tıkamakta olan burun kemiği ve etleri veya bademcik gibi iri kalın şiş tıkayıcı kısımların anormalliklerini düzeltmek ve ayrıca damak ve dil kökündeki sarkma şişme kalınlık sebebi ile olan tıkanmalar için radyofrekans koter ile ablasyon olarak isimlerndirilen tedavidir.

Tüm hakları saklıdır.